הקטנת חזה בניגוד לפנטזיות של הגברים .... חזה גדול עלול לאמלל את בעליו.
כל אחד מאיתנו מכיר את אותה נערה ההולכת כשכתפייה שמוטות על מנת להסתיר את החזה הגדול והלא נוח. לכשתתבגר יתווספו נזקים בריאותיים בלתי הפיכים. כגון : עקמת עמוד השדרה, שקעים בכתפיים, פטרת בקו התת שדי וכד'. כשתזדקן עלולה המטלה של נשיאת משקל כה רב, להיות כמעט בלתי נסבלת.

לכל זאת נוספים נזקים אסתטיים, למשל : אי יכולת למצוא ביגוד מתאים או מראה שמן למרות דיאטות חוזרות ומשקל תקין. מצב מתסכל זה מביא את אותן הנשים לפתחו של המנתח הפלסטי. הן מקבלות באהבה את הצלקות שמותיר הניתוח ו"משלמות" מחיר זה בשמחה. לאחר הניתוח הן נראות טוב יותר ונמנעות מאפשרות של עקמת בלתי הפיכה בעתיד.

סיבה

הסיבות לניתוח הן אסתטיות ובריאותיות.
מבחינה בריאותית סובלת בעלת החזה הגדול מכאבי גב, אי נוחות ופגיעה הדרגתית בעמוד השדרה. עקמת זו היא בלתי הפיכה ולא תשתפר גם אם תבוצע הקטנת חזה. מכאן שחשוב להקטין את החזה בטרם מופיע נזק קבוע לעמוד השדרה. כמו כן, גורם השד הנפול להצטברות לחות בקו התת שדי. מצב זה מעודד הופעת פטרת באזור (במיוחד באקלים השורר בארצנו). בכתפיים מופיע כאב הנובע מנשיאת החזייה. ככל שהשד גדול יותר כך יוחמרו התופעות המצוינות לעיל. לעיתים אני נפגש בנסיבות חברתיות בנשים אשר אני יודע שהיה מוטב שיבצעו את הניתוח מוקדם ככל האפשר אפילו אם הן חוששות ממנו.

הסיבות האסתטיות נובעות משינוי בפרופורציות הגוף. חזה גדול מדי מקנה מראה שמן. קשה למצוא ביגוד הולם. לכך מתווספת מגבלה בביצוע פעולות יומיומיות, כגון : ספורט, ריקוד, ריצה ואף ניקיון הבית. חזה גדול מלווה לעיתים בעטרה רחבה ביותר ולא נאה, הקטנת החזה תפתור גם בעיה זאת.

שיטה

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ומתאפיין בצלקות הנותרות על פני השד.
נשים רבות פונות אלי בשאלה: אני צריכה הקטנה וגם הרמת חזה? כאן המקום להסביר כי הקטנת חזה כוללת גם את הרמתו. על כן, אין צורך להתייחס לכך בנפרד.
הקטנת חזה כוללת גם טיפול בקוטר העטרה. במידה והעטרה רחבה מדי היא תוקטן תוך כדי הניתוח. העתקת הפטמה למקומה החדש מותירה צלקת סביב העטרה ובמרכז השד.
יש מנתחים הבוחרים בשיטה הכוללת שלוש צלקות ואז מתווספת צלקת לרוחב הקו התת שדי. ככל שהשד גדול יותר כך גובר הסיכון שהמנתח יזדקק לשלוש צלקות. למרות זאת, לא נזקקתי לשלוש צלקות בניתוחי הקטנת חזה בשבע השנים האחרונות. בתקופה זאת ניתחתי בשיטת שתי הצלקות ("לז'ור). במרבית השיטות מוסטת הפטמה כלפי מעלה כשהיא מחוברת לרקמה ולא מנותקת מהשד. לכן בדרך כלל נשמרת התחושה בעטרה.

החלמה

למרבית ההפתעה, למרות היות הניתוח ארוך יחסית, ההחלמה ממנו קלה ומהירה. מתוארת אי נוחות אך לא כאב עז. המנותחת חוזרת לפעילות מלאה תוך כשבוע. התפרים החיצוניים מוצאים 12-14 יום מהפעולה. מובן שמרבית התפרים פנימיים ונספגים מאליהם. השד מקבל את צורתו הסופית בהדרגה תוך כחודש וחצי רק אז ניתן לקבל מושג על מראה השד העתידי. הצלקות הולכות ומאדימות בהדרגה עד שלושה חודשים ומתבהרות בהמשך. לאחר כשנה ניתן לראות את התוצאה הסופית של הצלקת. בתקופה זאת ניתן לטפל בצלקת באמצעות משחות או מדבקות לשיפור התוצאה.

תוצאות

תוצאות הניתוח נמדדות במספר מישורים. האם הגודל הסופי הוא זה שאליו שאפה המנותחת? האם צורת החזה נאה וזקורה? ובעיקר, האם הצלקות חבויות ומטושטשות. כיוון שגורם אחרון זה הוא חשוב בבחינת תוצאות הניתוח ועל כן, ניתן לשפוט את התוצאות רק כעבור כשנה. צלקות גבירותיי, ממש כמו מזג האוויר, אינן צפויות...למגינת ליבו של המנתח, ניתוח מוצלח עלול להפוך לכישלון שלא באשמתו. ישנם אנשים המפתחים צלקות מאוד מכוערות בתגובה לחתך ניתוחי כלשהו, לא תמיד ניתן לאתר נטייה זו מראש. מובן שאלו הפונות בשל חזה גדול מאוד, המלווה באי נוחות קשה, בדרך כלל מרוצות מהתוצאה. אצלן, משתנה לחלוטין איכות החיים. פה המקום להדגיש, כי היסוס ארוך בטרם ביצוע הניתוח, עלול להפוך עמוד שדרה תקין לעקמת תמידית. על כן, מוטב להזדרז ולהקטין את החזה ויפה שעה אחת קודם.

סיבוכים

את הסיבוכים ניתן לחלק לשתי קבוצות : בריאותיים ואסתטיים.
קבוצת הסיבוכים הבריאותיים: זיהום, דימום ופגיעה זמנית או קבועה בתחושת הפטמה אצל מעשנות קיים יותר סיכון להפרעה בהחלמת הצלקות או פגיעה בעור הפטמה. על כן נחזור ונדגיש כי בניתוח זה חשוב להפסיק לעשן שבועיים לפני הניתוח ושלושה שבועות אחרי הניתוח.

קבוצת הסיבוכים האסתטיים : הצלקות שנותרות אחרי הניתוח מהוות את הבעיה העיקרית. אלו יכולות להיות יפות וכמעט לא ניכרות לעין, או להפך. חשוב להזכיר שצלקות הינן תוצאה משולבות של יכולת המנתח ונטיית המנותח. ישנם אנשים הנוטים לייצר צלקות בולטות (קלואידיות) ולא תמיד ניתן לזהות זאת מראש. ניתן לטפל בצלקות לא נאות במשחות או מדבקות מיוחדות.

מבחינה צורנית ישנם סיבוכים כגון אסימטריה - חוסר שוויון בין השדיים. בעיות בצורת השד למשל, שד שאינו זקור במידה מספקת (מצב המכונה בפי הפלסטיקאים "פיתות"...). כדאי לדעת שלרוב ניתן לתקן בעיות צורניות באמצעות פרוצדורה ניתוחית קצרה נוספת. לעיתים המנותחת אינה מרוצה מהגודל שהתקבל (קטן או גדול יחסית לציפיותיה).


עצות

  • רצוי לא לדחות את הניתוח.
  • העדיפי ניתוח בעל שתי צלקות בלבד. את חוסכת צלקת וכן צורת השד יפה יותר.
  • אל תבחרי בשד עתידי קטן מדי. זכרי כי עם הזמן נפח החזה יורד בהדרגה, לא פעם ניתחתי להגדלת חזה נשים שבעברן נותחו להקטנתו...