הרמת חזה הרמת חזה היא קרובת המשפחה הלא רצויה של הגדלת חזה. בניגוד להגדלת חזה, אליה רוב המנותחות פונות מרצון, ניתוח זה מבוצע בלית ברירה.
אף אחת לא אוהבת צלקות!
הרמת חזה אינה משנה את נפחו של השד אלא מעצבת אותו. היא כרוכה בצלקות על פני השד באמצעותן מסולקים עודפי עור מהשד הצנוח.

בפועל, ברוב המקרים, משולבת פעולה זאת בהחדרת שתלים. זאת מאחר ורוב השדיים הנפולים הם גם מרוקנים.

קיימות מספר שיטות להרמת החזה, אשר כולן כרוכות בצלקות על פני השד. צלקת אחת סביב העטרה ("בנלי"). שתי צלקות סביב העטרה ובמרכז השד ("לז'ור"). שלוש צלקות סביב העטרה, במרכז השד ותחת השד ("עוגן").

למרבית ההפתעה ניתוח הרמת חזה אינו כואב יותר מהגדלת חזה. להיפך, מאחר והעור רפוי ואין אפקט מתיחה הוא כואב פחות. הצלקות מהוות את האיום העיקרי על המתלבטת לפני הניתוח. במרפאתי, אין אני נתקל בתלונות קשות אחרי הניתוח. מאחר ובדרך כלל ההחלמה היא תקינה ולאורך זמן הצלקות נאות ונסבלות. נדגיש, כי בניתוח זה אני משתדל לא להחדיר שתלים גדולים מדי. זאת מאחר ורקמת השד הרפויה מלכתחילה עלולה לצנוח בהמשך. המנותחת צריכה להבין שהיא מוגבלת בבחירת גודל השתל.
מובן שאחרי הניתוח חייבים להקפיד על שימוש בחזייה ביתר שאת. כאן המקום לציין שהניתוח אינו מטפל בצניחה בלבד אלא גם ברוחב השד. בדרך כלל שד צנוח הוא גם שד רחב. הניתוח בשיטה המבוצעת אצלנו מצר אותו משמעותית.

הפטמות מועתקות לעמדה גבוהה יותר. למרות האמונה העממית הנפוצה, אין אנו "מנתקים" אותן מהשד ומחברים אותן מחדש. למעשה, הפטמה מוסטת כלפי מעלה כאשר היא נותרת מחוברת לגוף השד. פגיעה קבועה בתחושה הינה נדירה על אף הצלקת שסביב לעטרה. אנו משתמשים בתפירה פנימית באמצעות תפרים נמסים, בתוספת מספר קטן של תפרים חיצוניים לחיזוק. שיטה זאת מותירה צלקות יפות יותר וכמעט ללא סימני תפרים בצידיהן. ניתן גם לשפר את תוצאת הצלקות באמצעות משחה/מדבקה רפואית שיש לה התוויה למטרה זאת.

סיבה

הסיבות לניתוח הן אסתטיות וכוללות שדיים נפולים, רחבים, עטרות רחבות ולא נאות ושד מדולדל. הניתוח בא לטפל במיקום השד, שיפור צורת השד והקטנת העטרה.

שיטה

ניתוח להרמת חזה מבוצע באמצעות הסרת עור עודף מהשד ומותיר צלקות על השד.
קיימות שלוש שיטות עיקריות לניתוח הנבדלות זו מזו בכמות הצלקות שהן מותירות. הניתוח ממושך יותר מניתוח הגדלת חזה ואורך כשעתיים.

הרמת חזה באמצעות צלקת אחת - שיטת "בנלי" בשיטה זאת מבוצע הניתוח באמצעות צלקת סביב העטרה בלבד. השתל מוחדר דרך צלקת זו. הניתוח נקרא "בנלי" על שם ממציאו. יתרונו של הניתוח בכך שהוא מותיר פחות צלקות. חסרונו: אי התאמתו לביצוע הרמה של שדיים גדולים או נפולים משמעותית. הניתוח יעיל במקרים קלים בלבד. הצלקת פחות ניכרת לעין לאחר ההחלמה, מאחר והיא ממוקמת בגבול העור בגוון חום של העטרה לעור בגוון הרגיל.

הרמת חזה באמצעות שתי צלקות - שיטת "לז'ור" ניתוח זה מתאפיין בצלקת סביב לעטרה ובמרכז השד. לעיתים היא מכונה "סוכרייה על מקל",רמז לצורת הצלקת שהוא מותיר. השיטה הומצאה בבלגיה על ידי מדלן לז'ור. בניתוח, בנוסף לצלקת שסביב העטרה נותרת צלקת במרכז השד. צלקת זאת,מאפשרת לנו להרים את השד טוב יותר ולהצר את רוחבו. על כן, שיטה זו מתאימה גם לשדיים גדולים ולטיפול בצניחה משמעותית. הצרת השד בשיטה זאת מייפה משמעותית שדיים בעלי רוחב חריג.

לאורך הצלקת המרכזית נותרים כיווצים. כיווצים אלו ניכרים מיד לאחר הניתוח ונעלמים בהדרגה תוך חודשיים. התוצאות מתקבלות לאט יותר אך עמידות טוב יותר לאורך זמן.

הרמת חזה באמצעות שלוש צלקות - שיטת "עוגן" בניתוח זה נותרות צלקות סביב לעטרה, במרכז השד ומתחת לשד. הצלקת השלישית שנוספת היא הארוכה ביותר. בניגוד למחשבה המקובלת כי היא נסתרת (בשל מיקומה התת שדי), הרי בפועל רואים אותה היטב בצידיי השד. לניתוח מגרעת נוספת והיא שהשד נותר רחב יחסית זאת לעומת שיטת "לז'ור" הכוללת שתי צלקות בלבד המצרה אותו טוב יותר. בשיטה זאת התוצאה ניכרת מיד לאחר הניתוח ואין כל כיווצים לאורך הצלקות. מבחינה היסטורית שיטה זאת קדמה לשיטת "בנלי" ו"לז'ור".

החלמה

ההחלמה עורכת כשבוע, ובמרבית המקרים היא יותר קלה מאשר בהגדלת חזה.
במהלך ההחלמה, צורת השד משתנה מאד עד לקבלת הצורה הסופית. יש לקבל תופעה זו בסבלנות.

בחלק מהשיטות המנתח נדרש למקם את השד גבוה יותר מהתוצאה הרצויה, מאחר והשד נוטה לרדת בהמשך. אל דאגה...השד ירד בהמשך למקומו הטיבעי. חשובה מאד הפסקת עישון כשבועיים לפני ושלושה שבועות אחרי הניתוח. זאת על מנת למזער את הסיכון לפגיעה בפטמה ולהחלמת הצלקות. תפירת השד מבוצעת ללא תפרים חיצוניים מלבד מספר תפרי קיבוע המוסרים כשניים עשר ימים לאחר הניתוח.

סיבוכים

את הסיבוכים ניתן לחלק למספר קבוצות:
קבוצה ראשונה של סיבוכים נובעת מהצלקות שגורם הניתוח ומיקומן (לעיתים הצלקת חורגת מגבול השד). הצלקות עלולות להבריא בצורה לא יפה (צלקות בולטות) או לקבל גוון שונה (למשל כהה יותר) מהעור שסביבן.
הצלקות מחלימות בהדרגה תוך כשנה, ניתן לשפרן, בשימוש במשחות ומדבקות מיוחדות. במידת הצורך - תיקון ניתוחי לשיפור הצלקות יבוצע בחלוף שנה מהניתוח .

הצלקת סביב העטרה (בכל השיטות) מגבירה את הסיכון לפגיעה בתחושה. זאת נאמדת בכ- 2% לאיבוד תחושה קבוע בפטמה. נוסף לסיבוכים אלו קיימים סיבוכים כלליים כגון : זיהום, דימום, אסימטריה, כאבים וכד'... במידה ויוחדר שתל יתווספו סיבוכי השתל, למשל : יצירת קופסית (דחייה), צורך להחלפת השתל בעתיד או הפרעה לממוגרפיה.

תוצאות

תוצאות הניתוח מספקות במרבית המקרים ואחוז המרוצות גבוה.
השיפור ניכר לעין ומשמעותי. יש להבין שתוצאותיו של ניתוח זה פחותות תמיד בהשוואה להגדלת חזה. השד המתקבל נוטה לצניחה קלה שעלולה להחמיר במידה ולא יקפידו על לבישת חזייה. מראה השד טבעי יותר. סימני הצלקת נותרים על פני השד.

חשוב להדגיש שיש הבדל משמעותי בין המנותחות שבוחרות להחדיר שתל מסיליקון לבין אלו שלא בחרו בכך. שתל מסיליקון משפר את הזקירות (מידת הבליטה קדימה) של השד וממלא טוב יותר את החלק העליון שלו. קו ההפרדה בין השדיים מלא יותר ( Cleavage Line ) והשד מרשים יותר. לאורך זמן, כאשר השדיים ירדו בהדרגה במיקומים או בנפחם, השתל ישמור טוב יותר על התוצאה שהושגה בניתוח. לאלו הבוחרות להחדיר שתל בניתוח הרמת חזה מומלץ לקרוא גם את הפרק "הגדלת חזה" באתר.

עצות

  • עדיף לדעתי לבצע את הניתוח בשיטת "לז'ור" עם שתי צלקות מאשר בשיטת "עוגן" בה יש שלוש צלקות. זאת מאחר והשד המתקבל יפה בהרבה בצורתו וכולל פחות צלקות.
  • חשוב לא לקחת שתל גדול מדי. שתל כזה אמנם יראה גדול יותר בתחילה אך יתנקם בהמשך. משקלו הכבד עלול להפיל בהדרגה את השד. מצב הגובל בניתוח חוזר להרמת חזה והחלפה לשתל קטן יותר.
  • במידה ותבחרי בהחדרת שתלים, יש לברר כי נפח השד מספיק גדול כך שיסתיר את השתל היטב. אחרת עלולים להופיע גלים בשד בהמשך.