שאיבת שומן מי מאתנו לא חלם לאכול ללא הגבלה ופעם במספר שנים לבצע מעשה קסם שיעלים את הקילוגרמים המיותרים בין רגע?!

צר לי, אך שאיבת שומן אינה תחליף לדיאטה.
ניתוח זה מיועד לטיפול בריכוזי שומן ממוקדים. הוא יעיל במיוחד בטיפול באזור צדי הירכיים אצל נשים. תופעה זאת נקראת "כיסי אוכף" והנה תורשתית. נשים אלו מתאפיינות במבנה גוף בעל נטייה להתרחבות בחלק התחתון (בצורת גיטרה). נציין כי ריכוזי שומן אלו כמעט ואינם ניתנים להסרה בדרך אחרת.

מבנה הגוף ופיזור השומן שונים מאדם לאדם, גברים נוטים להשמין באזור הבטן ונשים בירכיים. נטייה זו הנה תורשתית ואינה ניתנת לשינוי אלא באמצעות שאיבת שומן. על כן זה ניתוח יעיל בשינוי הפרופורציות של הגוף ומותיר את התוצאה המתקבלת לשנים רבות. תאי השומן אינם חוזרים למקום ממנו נשאבו.

השיטה

שאיבת שומן מתבצעת באמצעות החדרת צינורית מתכת (קנולה) בקוטר 3-5 מ"מ. דרך הקנולה מסולק השומן אל מחוץ לגוף. ההחדרה מותירה נקב ברוחב כחצי ס"מ באזור ההחדרה. הצלקת הנותרת זניחה.
הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית או כללית. אורכו משתנה בהתאם לכמות השומן ומס' האזורים המטופלים. כמות השומן המסולקת נעה בין 2 ל-5 ליטר. אנו משתדלים לא לשאוב כמויות גדולות מאלו על מנת לא לסכן את המטופלות.

בתום הניתוח נחבשת המנותחת באמצעות מחוך, המשתרע מהברך ועד המותן. המחוך ילווה את המטופלת למשך 3-4 שבועות מיום הניתוח.

החלמה

לאחר הניתוח מופיעים שטפי דם ,לעיתים מרשימים , באזורים המנותחים. אלו חולפים מאליהם תוך כחודש וחצי. כמו כן, מופיעה בצקת באזורים המנותחים. לבצקת נטייה לנדוד כלפי מטה לכיוון הקרסוליים. הבצקת חולפת בהדרגה עם הזמן. הפעולה כרוכה בכאב מתון המזכיר התכווצות שרירים. התפרים מוסרים לאחר כשבוע.

באופן פרדוקסאלי, לאחר הניתוח המנותחת מוצאת את עצמה כבדה ובמשקל גבוה מאשר לפני הפעולה...אל דאגה, הניתוח לא הוסיף שומן... התוצאה תגיע בהדרגה במשך כחודש וחצי. תופעות אלו נובעות מהצטברות נוזלים ברקמות המטופלות לאחר הניתוח. עד לספיגה מלאה של הבצקות לא יהיה שינוי משמעותי במשקל או במראה. שכיחה אותה מטופלת המספרת בגאווה כיצד ירדה במשקל בחודש השני, זה לא הדיאטה! זוהי ספיגת הבצקות, המפחיתה את המשקל בעיקר בחודש זה. כדי לשפוט את התוצאה הסופית יש להמתין כשלושה חודשים (ס ב ל נ ו ת...).

לאחר הניתוח יש ללבוש מחוך מיוחד. מחוך זה הינו "חתונה" בין גרב אלסטית לתחתונים. יש לחבוש את המחוך כשלושה שבועות (יש מנתחים הסוברים כי עדיף לשאת אותו למשך שישה שבועות, אך אני נמנה עם המקלים).

סיבוכים

בניתוח זה הסיבוכים כוללים זיהום, דימום, אסימטרייה, שקעים, גליות בעור ובאופן נדיר מאד תסחיפים ריאתיים.
מאחר וחלק ניכר מהמטופלות מרגישות "עדיין שמנות" שכיח המצב של תיקונים קלים. תיקונים אלו מתבצעים באמצעות שאיבה בהרדמה מקומית, המתבצעת החל משלושה חודשים לאחר הניתוח.

לסיכום, על המטופלת לזכור כי ניתוח שאיבת שומן אינו משפיע על הרגלי הגוף. הצלחת הניתוח ושמירת התוצאה לאורך זמן תלויים במטופלת. באם תשמין שנית, עלול להעלם תוצאות הניתוח....