שאלות בנושאי הגדלת חזהמה היא "צנעת"?

צנעת (מלשון צניעות) היא "מחלה" תקופתית הפוגעת במנותחות הגדלת החזה. ה"מחלה" דוגרת בתקופה שלפני הניתוח בזמן זה, המנותחות מעוניינות בשתלים קטנים ונמוכים מהדרוש להן. ניתן להתנחם בכך שהתסמינים חולפים ביום הניתוח, ללא צורך באנטיביוטיקה או טיפול תרופתי אחר, והמנותחת מבריאה..... למחרת הניתוח ללא שהיות כבר בשעות הבוקר, היא מעוניינת בשתל גדול וגבוה יותר משהצהירה.
לתשומת לבכן!!!

האם אפשר להניק?

ועדת חקירה בנושא בטיחות שתלי סיליקון שהוקמה בשנת 1997 ע"י הקונגרס האמריקאי קבעה כי אין כל מניעה להניק. הועדה מצאה כי בחלב של פרה וכן בפורמולות לתינוקות נמצאו שרידי סיליקון ברמות גבוהות יותר מאלו שנמצאות בחלבן של מטופלות עם שתלי סיליקון .

סוג ההרדמה בניתוח הגדלת חזה.

את הניתוח מבצעים בהרדמה כללית.
בדרך כלל ההרדמה בניתוח מסוג זה מאפשר התאוששות מהירה.
המטופלות משוחררות לביתן מספר שעות לאחר הניתוח.

דוקטור אני יכולה ללכת בלי חזייה?

ניתוח הגדלת חזה לא נועד להליכה ללא תמיכת חזייה. שהייה ללא חזייה עלולה לתרום לנפילתו העתידית של השד. הסיליקון מכביד על החזה ומפיל אותו בהדרגה כלפי מטה. הדבר נכון שבעתיים במצבים בהם השתל ממוקם מעל השריר שכן אז אין לשתל תמיכה טובה. השריר מהווה חזייה פנימית ותומך בשתל הממוקם מתחת לשריר. למרות זאת, אנו מתירים למטופלות לצאת לאירועים מיוחדים ללא חזייה. אנו מקפידים להדגיש שיש ללבוש את החזייה גם בבית. את החזייה אפשר להוריד בלילה, בזמן השינה לא פועלים על השד כוחות הגרוויטציה.


כיצד בוחרים את צורת השתל ?

ישנן שיטות שונות לבחירת צורת השתל (פרופיל בינוני, פרופיל גבוה, פרופיל אנטומי). אני מעדיף למדוד את צורת השתלים על גבי המטופלות, בדומה לבחירת בגד. צורת השתלים מותאמת עד כמה שניתן לרצון המטופלת, כאשר נלקחת בחשבון צורתו וגודלו המקורי של השד. ניתן להמחיש באמצעות תמונות את התוצאה שתתקבל בשימוש בשתלים השונים. בנוסף לכך מבוצעת מדידה נוספת באמצעות סנטימטר, שמטרתה לוודא את החדרתו התקינה של השתל.

מהי צמיגות השתל?

השתלים המיוצרים בדרגות שונות של צמיגות המילוי. הכוונה לסמיכות הסיליקון הפנימי למעטפת. ככל שמילוי השתל צמיגי יותר, הסיליקון פחות נוזלי ועל כן דולף פחות. במצב זה הסיליקון בטוח יותר, אולם קשה יותר למגע ונראה פחות טבעי. סיליקון צמיגי פחות מקבל את צורת השד הקיים. סיליקון קשה מכתיב את צורתו לשד, מעצם היותו נוקשה יותר.

כיצד קובעים את גודל השתל?

מסתבר... שהגודל כן קובע! במרפאתי, מבוצעת התאמת צורת השתל וגודלו באמצעות מדידה. המדידה תבוצע עלייך, באמצעות שתל, בשיטה מיוחדת אשר תדמה את התוצאה העתידית. חשוב להדגיש כי זוהי הדמיה בלבד. (אמנם בקירוב רב), שתפקידה להמחיש ואינה בהכרח זהה לתוצאה שתתקבל. יתרונות שיטה זאת בכך שהמטופלת יכולה לראות כיצד תראה התוצאה בקרוב.

מהם "תפוחים" ו"אגסים"?

במרפאתי אני חש לעיתים כאורח במסעדה. המטופלות מדברות על תפוחים ואגסים. מובן שאין הכוונה לפירות אלא לצורת השתלים. נהוג לכנות שתלים בחתך גבוה "תפוחים" מאחר וצורתם גבוהה יותר. שתלים כאלה יתנו מראה סופי של שד גבוה יותר (Push-up). שתלים בינוניים ואנטומים מכונים "אגסים" מאחר ונפחם קטן יותר בחלקם העליון. אלה מקנים לשד הסופי מראה זורם וטבעי יותר.


מה הם שתלים בינוניים?

במקור היו שתלים נמוכים ואחר כך הצטרפו הגבוהים (בנוסף לאנטומיים).
בהמשך הגיעו שתלים פחות נמוכים וזכו לכינוי בינוני.
כעת רוב החברות לא מייבאות יותר שתלים נמוכים בגלל העדר דרישה.
על כן השתלים העגולים ניתנים להשגה בפרופיל גבוה ובינוני בלבד.
השתל הבינוני מקנה מראה יותר טבעי לשד. כמובן שהוא יותר גבוה מהנמוך. אל דאגה מניסיוני המטופלות החפצות במראה נמוך לא מתלוננות שהשתל הבינוני מקנה מראה שד גבוה מדי.

חברה שלי הגדילה חזה עם שתל של cc300" תעשה לי אותו דבר"

בחירת השתל המתאים למטופלת תלויה בגורמים רבים, כגון : גובה המטופלת, מבנה הכתפיים (רחב, צר וכדו'), מבנה בית החזה (ישר, ציפורי וכד'), גודל השד המקורי ורצון סובייקטיבי של המטופלת. על כן, אין הכרח ששתל שהתאים לאחת, יתאים גם לאחרת.

דוקטור תעשה לי את "השתל הטבעי".

משום מה, קיימת נטייה לחשוב שהשתלים האנטומיים הם "הצעקה האחרונה" והחדשים ביותר. בפועל שתלים אנטומיים נמצאים בשימוש בארץ מאמצע שנות ה-90. לעומתם שתלים בחתך גבוה הגיעו לארץ לראשונה בשנת 2002. שתלים בחתך גבוה ונמוך במילוי סיליקון צמיגי יותר הגיעו בשנת 2004. על כן כל אלו חדשים יותר. בנוסף חשוב להדגיש, שעצם היות השתל חדש יותר, אין הכרח שהוא מתאים יותר. למשל משתל שתוכנן לפלח קטן מאד של מטופלות עם בעיה מיוחדת.

האם שתלים גבוהים יעשו לי "עיגולים מלמעלה"?

שתלים גבוהים אכן מעניקים מראה זקור יותר ופחות טבעי לשד. אולם, לא ניתן לקבוע חד משמעית, כי שימוש בשתל גבוה יביא בהכרח למראה של מלאות יתר בחלק העליון של השד. התוצאה תלויה במבנה בית החזה, בגודל השתל הנבחר ובצורת השד המקורי. לדוגמא : מיקום של שתל גבוה בשד נפול יביא לתוצאה ממוצעת (השתל הגבוה יאזן את נפילת השד). פעמים רבות, מעדיפות המנותחות שתל גבוה וקטן שנראה טבעי יחסית, על פני שתל בינוני גדול ורחב.

באילו מקרים יש לשתלים אנטומיים יתרון ובאילו לא?

שתלים אנטומיים מטבעם נמוכים בחלקם העליון. לכן הם מקנים לשד מראה נמוך ולעיתים אף נפול. מכאן, שיתרונם בבחורות רזות וללא נפילה של החזה, הסבורות שמראה כזה מתאים להן. לשתלים אנטומיים יתרון גם בשחזור השדיים - כאשר השד הנגדי קטן ומעט צנוח. לעומת זאת בשדיים בעלי נפילה או נטייה לנפילה עלולים שתלים אלו להחמיר את המראה. יש לזכור כי לשד באופן טבעי יש נטייה "לרדת" במיקומו ובנפחו, בעקבות לידות והתבגרות. יש מנתחים החולקים על דעות אלו וסבורים אחרת. נציין שלשתל אנטומי בעיות המאפיינות רק אותו. למשל : במידה והוא מסתובב על צירו, יש לבצע ניתוח חוזר על מנת "ליישר אותו".


ומה בעתיד (השתלים)?

הרפואה אינה קופאת על השמרים. לאחר החידוש שנבע מקליטתם של השתלים מצופה פוליאוריתן, כעת אנחנו מדווחים על הגעתם של שתלים קלים.
שתלים אלה נקראים B-Lite הינם המצאה ישראלית המקטינה את משקל השתל בשליש.
הסיליקון שבתוך השתלים דומה למשקה מוגז המכיל בועות אויר המפחיתות את המשקל. נראה כי שתלים אלה יתאימו לנשים בהם השתל יהיה ממוקם מעל לשריר, בשדיים נפולים או לנשים שירצו שדיים גדולים במיוחד.

"בית החזה שלי צר, אבל אני רוצה שד גדול – תשים לי יותר"

באופן עקרוני הגדלת החזה אינה בלתי מוגבלת. בית החזה (גודלו ורוחבו) וכמות העור הנתונה, מגביל אותנו בבחירת השתל. לא ניתן בכל מקרה להחדיר שתל גדול מהאפשרי שכן אז עלול השתל להיפלט החוצה או לבלוט לצדדים מצב זה יצור מדרגה בצידי השד או בחלקו התחתון.

טיסות, ספורט, לחץ מקומי – האם גורמים נזק לשתלים?

האמונה העממית הנפוצה הקובעת כי "השתל מתפוצץ בזמן טיסה", הינה מופרכת. השתלים מיוצרים בחו"ל ומגיעים ארצה באמצעות מטוס. אילו טענה זאת הייתה נכונה, הרי שהשתלים לא היו נוחתים בשלמותם. לסיכום ניתן לטוס מיד לאחר הניתוח. לחץ מקומי סביר או ספורט גם הם אינם מזיקים לשתל.

צריך להחליף את השתלים, אם בכלל?

ברור שהשתלים, כמו סתימות בשיניים למשל, מחייבים החלפה בשלב כלשהו כאשר הם נקרעים. כ - 3% מהם נקרעים כבר ב - 10 שנים הראשונות, חלק ניכר מהם בעשור השני והשאר בהמשך.

האם הסיליקון גורם לסרטן?

בעבר הואשם הסיליקון בכל דבר אפשרי החל מגרימת סרטן וכלה בפגיעה בשלום העולם. מחקרים שנערכו וסוכמו ע"י ועדת חקירה מטעם הקונגרס האמריקאי קבעו כי הסיליקון אינו מסרטן. במסמך שפורסם מטעם הועדה, נקבע כי לא נמצא קשר בין שתלי סיליקון לסרטן השד, מחלות ראומטיות, מחלות רקמת חיבור, מחלות אורולוגיות או אחרות. האגודה האמריקאית לסרטן סיכמה נתונים מ- 30,981 נשים. במעקב לאורך שנים נמצא כי אלו שעברו הגדלת חזה החזה היו בסיכון נמוך מהרגיל ללקות בממאירות בשד.

האם שתלי סיליקון גורמים למחלות אחרות מסרטן?

שתלי סיליקון הואשמו כידוע בכל צרות העולם. הם גורמים לטרור, הם מביאים להתחממות גלובאלית ....בין היתר, הואשמו שתלי הסיליקון כגורמים למחלות נוירולוגיות (מערכת העצבים), מחלות אוטואימונית (מחלות של מערכת החיסון) ואחרות. מחקרים נרחבים שנערכו בשני העשורים האחרונים, העלו שאין כל קשר בין שתלי סיליקון למחלות בבני אדם. ועדת החקירה הוקמה על ידי הקונגרס האמריקאי קבעה כי שתלי הסיליקון אינם חשודים בכך. על כן, הוחזר הסיליקון לשימוש לאחר יותר מעשור גם בארה"ב.

מדוע נאסר הסיליקון לשימוש בשנות ה-90 ?

בתחילת שנות ה-90, הועלו חשדות בעיקר בארה"ב, כי הסיליקון המשמש למילוי השתלים גורם למחלות בבני אדם. בעקבות האיסור נערכו מחקרים שערכו כעשור והושקעו בהם סכומי עתק. המחקרים העלו כי אין קשר בין סיליקון המשמש למילוי שתלים למחלות. נדגיש כי הסיליקון שמשמש למילוי השתלים השתפר מאוד בשנים האחרונות. סיליקון נוזלי ששימש למילוי השתלים בשנות ה-90, הוחלף בהדרגה בסיליקון צמיגי. כעת, הסיליקון כמעט ולא יכול לנדוד בעת דליפה (לעומת המצב שהיה בסיליקון נוזלי). לסיכום, סיליקון הינו המוצר הרפואי הנחקר ביותר מכל החומרים המשמשים ברפואה. סיליקון משמש לשתלים במוח, במפרקים, בלב ועוד. שתלי סיליקון אושרו לשימוש בארה"ב מחדש בניתוח הגדלת חזה בתחילת שנת 2007. ארה"ב הייתה המדינה האחרונה בעולם להחזירם לשימוש מלא. בישראל חזר הסיליקון לשימוש כבר בשנת 2000.

סיליקון או מי מלח ?

בעבר נהגו להשתמש בשתלים עם מילוי מי מלח אולם היו להם מגרעות רבות : א. הם ניתנים למישוש בקלות.
ב. צורתם פחות יפה והם נוטים ליצירת גליות.
ג. דולפים בקלות (אם כי דליפה כזו אינה מסוכנת שכן המים יוצאים
בדרך הטבעית...). בשנות התשעים נאסר הסיליקון לשימוש בארה"ב. לאחר מחקרים מעמיקים שנערכו ברחבי העולם ובמיוחד בארה"ב, התברר כי שתלי הסיליקון בטוחים. בעקבות השימוש בשתלי מי מלח פחת באופן משמעותי. סיליקון החליפם בכל הארצות בהן אושר לשימוש מחדש. בשנת 2006 אושר הסיליקון לשימוש מלא בניתוחים אסתטיים גם בארה"ב.

שתלים והריון?

השתלים אינם מפריעים בתקופת ההיריון. בהריון השד גדל כלפי חוץ, בעוד שהשתלים עמוקים יחסית. ניתן כאמור להניק ללא בעיה. הוכח שאיכות החלב אינה נפגמת. למעשה, בחלב תינוקות (פורמולה), יש יותר סיליקון מאשר בחלב של נשים מניקות עם שתלים! מובן שהריון בלבד, פוגע אסתטית בשד פחות מאשר הריון ולאחריו הנקה. נציין גם שהריון והנקה עלולים להרע את מראה השד.

דוקטור השדיים לא סימטריים!

לשמחתנו, המטופלות בעיני עצמן מושלמות. לצערנו לא קיימת סימטריה מלאה בטבע. בהסתכלות קפדנית טרם הניתוח, אפשר לראות תמיד הבדלים בין השדיים. הבדלים כאלה נובעים ממבנה בית החזה למשל : בלט קל בצלעות בצד אחד, כיוון שונה של בית החזה בשני צידיו או שוני בצורה ובגודל השדיים. שכיח לראות שד אחד מעט גדול ממשנהו או מיקום הפטמה שונה בין הצדדים. המנתח יכול לנסות לשפר בעיה זאת. ניתן להחדיר שתל גדול יותר לשד הקטן יותר. אפשר להרים את השד הנפול יותר באמצעות צלקת, כך או אחרת יש להשלים עם כך שתמיד תוותר מידה של אסימטריה.

דוקטור, אני לא רוצה שיהיה לי רווח בין השדיים!

פעמים רבות נשאל המנתח לגבי הרווח שיתקבל בין השדיים לאחר הניתוח. חשוב לציין, כי יש מספר גורמים המשפיעים על התוצאה. לא בכולם שולט המנתח. רוחב עצם החזה (הנמצאת בין השדיים) השונה מאחת לאחת, כיוון השדיים (פונים החוצה או קדימה), גודל השתל שיוחדר, סוג השתל (בינוני או גבוה) ורוחב בית החזה. בכל מקרה ישתדל המנתח להקטין את הרווח. נדגיש כי לא ניתן להרחיב רווח צר מדי.

עקמת עמוד השדרה והגדלת חזה?

מידה מסוימת של עקמת עמוד השדרה נפוצה ביותר באכלוסיה. העקמת מטבעה מרימה את אחת מהכתפיים ומטה את בית החזה באזור זה לפנים. במצב זה אנו נדרשים לפעמים שימוש בשתל קטן יותר בצד הבולט, בניסיון לאזן את העקמת. נציין שבצד הבולט כיוון השד נוטה כלפי חוץ בשונה מהשד השני שכיוונו תקין ולפנים. מכאן שכיוון השדיים אינו זהה במקרים אלו.

המלט – "מתחת או מעל זאת השאלה"? (השריר כמובן).

את השתל ניתן למקם מעל או מתחת לשריר בית החזה הגדול (ויש אפשרות חלקית מתחת לשריר....)

מתחת לשריר :
בשיטה זאת השתל ממוקם מתחת לשריר בית החזה הגדול.
יתרונותיה: במיקום זה השריר אוחז בשתל ומונע את צניחתו בעתיד.
אין כמעט הפרעה בעת ביצוע ממוגרפיה וכמות הקופסיות הנוצרות ("דחייה" ) היא כשליש מאשר מעל השריר.
כמו כן, קיימת פחות סכנה להופעת גלים בשד בעתיד.
חסרונותיה: ניתוח מורכב יותר ומלווה בתקופת החלמה קשה וממושכת יותר. נדגיש שלא תמיד ניתן למקם את השתל במיקום זה. במידה וניתן זוהי השיטה המועדפת עלי.

מעל השריר :
בשיטה זאת השתל ממוקם מעל לשריר החזה הגדול.
יתרונותיה: תקופת החלמה קצרה יותר ותנועה "כמו טבעית" של השד בעת תזוזה, שכיבה ופעילות ספורטיבית.
חסרונותיה: הפרעה לממוגרפיה (צילום רנטגן של השד), יותר קופסיות ("דחייה") ופחות עמידות של השד לאורך זמן. לעיתים יופיעו בשד גלים. גלים אלו נובעים מחוסר בכיסוי רקמתי נאות של השתל.

מהי שיטת "חצי מתחת לשריר"?

שיטה זאת מכונה בעגה הרפואית שיטת שני המישורים. בעת ביצועה המנתח מפריד מעל ומתחת לשריר בית החזה הגדול. השתל ממוקם מתחת לשריר, כשהשריר מכסה רק את חלקו. השיטה מאפשרת למקם את השתל מתחת לשריר בית החזה הגדול גם במקרים של צניחה קלה או בינונית של השד. כך ניתן לקבל יתרונות ממיקום תת שרירי בשדיים נפולים.

מהי בועה כפולה?

בועה כפולה, היא מצב המתקבל לאחר הגדלת חזה מתחת לשריר בשד נפול. במקרה זה ניתן לראות את השתל ממוקם מתחת לשריר בעמדה גבוהה, כאשר השד נפול מעט מתחתיו. הפתרון הוא ניתוח חוזר בו יועבר השתל אל מעל לשריר או למצב של "חצי מתחת לשריר". ניתן לטפל גם באמצעות הרמת חזה.

"מתנה" ושמה קופסית.

לצערן של חלק מהמטופלות, מופיעה לאחר הניתוח קופסית נוקשה סביב השתל. זהו הסיבוך העיקרי של הניתוח והוא נדיר.
התופעות הנצפות הן : התקשות, עיוות וכאב בשד, התופעות מאובחנות בדרך כלל בשנה הראשונה לאחר הניתוח. שכיחות הסיבוך שונה ממחקר למחקר. ברור כי הוא שכיח פחות במיקום תת שרירי.

היכן למקם את החתך?

את החתך הניתוחי (אורכו כ- 4-5 ס"מ) ניתן למקם באחד משלושה אזורים :
בקפל התת שדי :
זוהי העמדה המועדפת על מרבית המנתחים הפלסטיים בעולם. הגישה לאזור הניתוח פשוטה. ניתן בקלות לבצע בעתיד החלפת שתלים דרך אותה הצלקת. הצלקת חבויה יחסית בקפל התת שדי.
דרך העטרה :
החתך ימוקם במחצית התחתונה של העטרה המקיפה את הפטמה. חתך זה הוא השני בשכיחותו. יתרונותיו בכך שלאחר ההחלמה, קשה להבחין בצלקת החבויה בין האזור החום לבהיר. חסרונותיו הם : פגיעה תחושתית אפשרית באזור הפטמה וסיכון מסוים לבעיות בהנקה בעתיד.
דרך בית השחי :
השיטה הנדירה ביותר (מאחוז ועד חמישה אחוז). בשיטה זאת הצלקת אינה באזור השד. חסרונותיה בעליה בסיכון לבעיות ניתוחיות כגון : אסימטריה ודימומים. בנוסף פגיעה תחושתית אפשרית באזור הזרוע, בעיות בניקוז הלימפטי וקושי ניכר בעת החלפת השתל בעתיד.

דוקטור מתי השד יהיה כבר רך?

מיד לאחר הניתוח, השד קשה יחסית למישוש. תופעה זאת נובעת מהצטברות בצקת בשד לאחר הניתוח. עם הזמן, כאשר נעלמת הבצקת השד מתרכך. על כן, לאחר כחודשיים מיום הניתוח, השד יהיה טבעי יותר למישוש. כאשר שתל הממוקם מתחת לשריר מתקבלת תחושה מעט נוקשה. אין לערב תופעה זאת עם התקשות השדיים מספר חודשים לאחר הניתוח בשל תופעה של היווצרות קופסית (דחייה).

האם ניתן לבצע ממוגרפיה בנוכחות שתלים?

ניתן לבצע ממוגרפיה בנוכחות שתלים. התהליך שונה במקצת.
בשיטה זאת נזדקק למספר רב יותר של צילומים. כדאי לדעת כי דיוק הבדיקה יורד במקצת בנוכחות שתלים בעיקר כאשר הם ממוקמים מעל לשריר. מיקום השתל מתחת לשריר מקל מאוד על ביצוע הבדיקה.

האם הניתוח כרוך באשפוז לילה?
באופן היסטורי היו מאשפזים את המנותחת למשך לילה אחד.
בשנים האחרונות עם ההתפתחות בשיטות ההרדמה והטכניקה הניתוחית ניתן בדרך כלל לשחרר את המטופלות בו ביום, וכך גם אנו נוהגים.