שאלות ותשובות - כללי מה כדאי לברר בייעוץ הקדם ניתוחי (בניתוחי חזה)?

בייעוץ הקדם ניתוחי חשוב להתרשם משלושה נושאים:
כדאי להתעניין לגבי סוגי השתלים המוצעים, מיקום החתך, מיקום השתל והאם יש צורך בהרמת חזה או פעולות נוספות. חשוב לברר היטב לגבי הסיבוכים האפשריים והתוצאות המקוות.
הרופא המבצע ומתקן האשפוז - יש לוודא שהרופא הינו חבר באיגוד הפלסטיקאים ומומחה לכירורגיה פלסטית. לצערנו קיימים מנתחים אשר אינם מנתחים פלסטיים ולמרות זאת בוחרים לעסוק במקצוע זה. הניתוחים מבוצעים במרפאות כירורגיות בינוניות המאושרות לאשפוז עד 24 שעות בלבד או בבתי חולים פרטיים מלאים המאושרים לאשפוז בלתי מוגבל. אלו מאושרים לביצוע ניתוחים מורכבים יותר. ביה"ח "סניטס" בו אני מבצע את הניתוחים הינו ביה"ח מלא.
המחיר – נקבע לפי מספר גורמים ביניהם עלות השתלים, עלות ביה"ח ועלות המנתח.
.
האם העישון מפריע לניתוחים אסתטיים?

עישון הוא גורם הפוגע במערכות גוף רבות. לא פלא שגם בניתוחים אסתטיים יש לו השפעה מזיקה. העישון מפריע לתהליך החלמת הצלקות ועלול להביא לפתיחתן ובמקרים קיצוניים אף להפסד שתל בשל פליטה. מנגנון הפגיעה נעוץ בתהליך העברת החמצן לפצע. החמצן הוא גורם חשוב בריפוי פצעים וכידוע עישון פוגם בכושר נשיאת החמצן של הדם. ניתן לעקוף בעיה זאת על ידי הפסקת עישון שבועיים לפני ושלושה שבועות אחרי הניתוח. מאמץ כדאי המונע בעיה גדולה

כיצד עליי להיערך לניתוח?

לניתוח יש להיערך בצורה הבאה:
א. יש להגיע בצום מלא כשש שעות לפני הניתוח, צום הכולל אי שתייה, אי אכילה, ואיסור על לעיסת מסטיק. יש להפסיק לעשן כשבועיים לפני הניתוח.
ב. לא לשכוח להביא את הבדיקות הנדרשות. לא לשכוח אביזרים מיוחדים למשל: חזייה, חגורת בטן, משקפי שמש וכדומה.
ג. במידה ויש לטפל בילדים קטנים, רצוי להכין מראש סידור עבורם מאחר ובימים הראשונים אי אפשר להרים ילדים על הידיים או לעשות פעולות קיצוניות.
ד. יש להגיע ליום הניתוח ללא לק, איפור ותכשיטים. רצוי להצטייד בבגדים נוחים וחולצה מכופתרת מאחר ותהיה מגבלה בהרמת הידיים.

הפיכת הפטמה – דר' הפטמה הפוכה מה לעשות?

פטמה הפוכה היא תופעה מולדת או נרכשת. היא עלולה להופיע לאחר לידות והנקות. מקורה בצינורות חלב קצרים מדי בבלוטה המושכים את הפטמה פנימה. ניתן לטפל בתופעה באמצעות ניתוח. בניתוח זה מנתקים את צינורות החלב ותופרים את בסיס הפטמה עד להפיכתה. הניתוח מונע כמובן אפשרות הנקה בעתיד. נציין שהגדלת החזה בפני עצמה דוחפת את הפטמה כלפי חוץ ופעמים רבות פותרת את הבעיה

האם אפשר לשנות גודל וצורת העטרות והפטמות?

לעיתים, במקביל לניתוח העיקרי, נבצע פעולות לשיפור מראה הפטמה או העטרה (עטרה היא החלק הכהה המקיף את הפטמה). אם העטרה רחבה מדי, ניתן בקלות להצר אותה. המנתח כורת קטע עור כהה בהיקף. מובן שפעולה זאת מותירה צלקת סביב לעטרה. ניתן לנצל צלקת זאת על מנת להחדיר דרכה את השתל. במידה והפטמה גדולה מידי, ניתן לכרות קטע ממנה. צלקת זאת לא נראית כמעט לעין והתוצאה האסתטית טובה. כריתת קטע מהפטמה ימנע הנקה בעתיד.

דר' השדיים לא סימטריות!

לשמחתנו, בעיני עצמן הן מושלמות. לצערנו לא קיימת סימטריה מלאה בטבע. בהסתכלות קפדנית טרם הניתוח, אפשר לראות תמיד הבדלים בין השדיים. הבדלים כאלה נובעים ממבנה בית החזה למשל : בלט קל בצלעות בצד אחד, כיוון שונה של בית החזה בשני צידיו או שוני בצורה ובגודל השדיים. שכיח לראות שד אחד מעט גדול ממשנהו או מיקום הפטמה שונה בין הצדדים. המנתח יכול לנסות לשפר בעיה זאת. ניתן להחדיר שתל גדול יותר לשד הקטן יותר. אפשר להרים את השד הנפול יותר באמצעות צלקת, כך או אחרת יש להשלים עם כך שתמיד תוותר מידה של אסימטריה.

מהו חזה ציפורי או חזה יונה ?

בית חזה ציפורי או חזה יונה ((Pigeon chest הוא בית חזה הבולט במרכזו ונסוג לצדדים. בית חזה כזה נוטה לגרום לפטמות לפנות לצדדים. פעמים רבות מתקבלת תחושה של שד קטן יותר ונמוך יותר, מאשר בית חזה רגיל. לדוגמא : שתל נתון, בגובה מסוים ובגודל מסוים, יראה קטן יותר ונמוך יותר אצל בעלת חזה יונה. נדגיש כי חזה ציפורי עלול להרחיב את הרווח בין השדיים.

מהו חזה תעלה?

חזה תעלה ((funnel chess, הוא בית חזה אשר במרכזו מלמעלה ועד למטה נמצא שקע דמוי תעלה. מצב זה מטה את כיוון השדיים למרכז. בחזה תעלה פעמים רבות נקבל שדיים קרובים יותר (בניגוד לחזה ציפורי המרחיק את השדיים). הפטמות עלולות להיות מכוונות כלפי המרכז.

מהו שד טובולארי?

שד טובולארי הינו פגם אסתטי הנוצר במהלך התפתחות השד. שד זה הינו בעל בסיס צר ופטמה רחבה. פעמים רבות מלווה הפגם באסימטריה בגודל השדיים. ניתן לחלק את הפגם לשני תת סוגים : בעלות עטרה רחבה וחלשה אשר השד "נופל" לתוכה. ובעלות עטרה רחבה המלווה בכווץ מתחתיה המפנה את הפטמה כלפי מטה. במקרים קיצוניים מתקבל שד מעוות לחלוטין ולא סימטרי. לעיתים ניתן לראות שדיים המורכבים ברובם מפטמה רחבה המכסה את מרבית שטח מעטפת השד. לפגם זה אין כל משמעות בריאותית.

כיצד מטפלים בשד טובולארי?

במידה והשדיים הטובולארים קטנים ולא צנוחים ניתן לטפל באמצעות החדרת שתלים. השתלים ישפרו את צורת השד ויגדילו אותו. ניתן לטפל באמצעותם באסימטריה, במידה וקיימת על ידי החדרת שתל גדול לשד הקטן. כאשר מכיל השד "כיווץ" מתחת לעטרה (הנראה כצלקת ), ניתן לטפל בה באמצעות חיתוך מהצד הפנימי של השד. כאשר העטרה רחבה וחלשה מאוד, נדרש לעיתים לבצע ניתוח כרוך בצלקת סביב העטרה.בשדיים גדולים מאוד ניתן לטפל באמצעות הקטנת חזה תוך כדי כך שיפור הצורה. ניתן בשיטה כזאת ניתן להגיע לתוצאות משביעות רצון גם במקרים קשים. לעיתים נדרש להוספת צלקות על השד וליותר משלב ניתוחי אחד.

"דוקטור הפטמות שלי מביטות לצדדים"

כיוון השד מוכתב ע"י בית החזה. למשל, בית חזה ציפורי ( חזה יונה או בלעז pigeon chest ) בולט במרכזו ונסוג לצדדים, במצב זה בסיס השד מפנה את החזה לצדדים. כיוון שבית החזה לא ניתן לשינוי בעת הגדלת חזה הרי שגם אחרי הפעולה תתמיד הסטייה לצדדים. שתלים מתאימים יכולים לטשטש מעט פגמים אלו ולשפר את מראה השד.

מהי סמסטייה?

סמסטייה (Cymatia) היא מצב של חיבור בין השדיים. במצב הרגיל אמור להיות בין השדיים רווח של לפחות אצבע אחת. לעיתים רווח זה אינו קיים ואף חמור מזאת, עלולה להיווצר בליטה באזור זה. הטיפול במצב זה קשה. לא תמיד ניתן לפתור את הבעיה. באמצעות הגדלת חזה אפשר לעיתים לשפר את המראה. שד מוגדל הבולט בצדדים מסתיר במקצת את האזור שבין השדיים.

סיכונים וסיבוכים לאחר ניתוח חזה ?

את הסיכונים שלאחר הניתוח ניתן לחלק לבריאותיים ואסתטיים :
בריאותיים - זיהום, דימום, היווצרות קפסולה (תגובה של השד לשתל הכרוכה בהתקשות השד) כאבים ופגיעה בתחושה.
אסתטיים - נמוך, גבוה, מרחק רב בין השדיים אסימטריה וכדומה... לשמחתנו, בניתוח זה שכיחות הסיבוכים נמוכה באופן יחסי ומכאן שמספר הניתוחים החוזרים נמוך. הסיבוכים העיקריים הם:
דימום - אותו אפשר לנקז בפעולה קצרה ופשוטה. התקשות הקופסית - ידועה גם בשם "דחייה", מופיעה כשלושה חודשים לאחר הניתוח ומצריכה בדרך כלל, ניתוח נוסף שמטרתו לטפל בבעיה.
אסימטריה - ניתנת לרוב לתיקון בניתוח נוסף.

האם ניתוחי חזה כרוכים בפגיעה בתחושה בשד?

לכל שד שמונה עצבים תחושתיים המעוצבים את שטחו. ניתוח בחזה עלול לגרום לפגיעה בהם ולירידה בתחושה. פגיעה כזאת תתרחש בקטע מהשד. במידה והקטע הנפגע כולל את העטרה והפטמה תיפגם התחושה הארוטית (תחושה מיוחדת הקיימת רק באזור זה וקשורה בפעילות מינית). לשמחתנו זוהי תופעה נדירה ביותר, השכיחה באופן זמני. יש להמתין שנה מהניתוח לשם קביעת פגיעה תמידית בתחושה.

כיצד מחלימות הצלקות?

במרפאתי סגירת החתך מבוצעת באמצעות תפירה פנימית בחוטים נספגים. פעולה זאת "חוסכת" את סימני הנקבים בצידי הצלקת. בדרך כלל בהגדלת חזה אורך הצלקת יהיה בערך ארבעה וחצי ס"מ (לבד משתלים אנטומים בצורת אגס המחייבים לתפר באורך שישה עד שמונה ס"מ). חשוב להדגיש, כי הצלקות הולכות ומאדימות במשך שלושת החודשים לאחר הניתוח. רק לאחר מכן, הן מתבהרות בהדרגה עד לריפוי סופי - לאחר שנה מיום הניתוח. כמו כן, במידה ומתפתחות צלקות בולטות (קלואידיות) נטפל באמצעות משחות או מדבקות סיליקון.

האם קיימים טיפולים לשיפור הצלקות?

אחת הבעיות המטרידות נשים הפונות לניתוחים אסתטיים הן הצלקות. בשנים האחרונות פותחו מספר טיפולים לשיפור איכות הצלקות. רשות המזון והתרופות האמריקאית (F.D.A) אישרה כיעילים, טיפולים בחבישות או במשחות סיליקון. משחות אלו כגון : קלוקוט ואחרות נמכרות בכל בתי המרקחת.את המדבקות ניתן לרכוש בחנויות מיוחדות. השימוש הוא למשך שלושה חודשים לפחות, לפי הוראות היצרן. הטיפול מסייע להחשת הבהרת הצלקות מאדום ללבן וכן לקבלת לתוצאה יפה יותר. הטיפול אינו כרוך בכאב או אי נוחות משמעותית, במרפאתי המטופלות סובלות אותו בקלות. קיימות זריקות אל תוך הצלקת מטרתן לשטח צלקות בולטות. טיפול זה כואב.

משך הניתוח וזמן ההחלמה?

ניתוח הגדלת חזה אורך כחצי שעה .ניתוחי הרמה והקטנת חזה אורכים כשעה וחצי עד שעתיים וחצי, בהתאם למקרה ולסוג ההרדמה שנבחר. לאחר הניתוח יש בדרך כלל כאבים משמעותיים מספר ימים וכעבור כשבוע ניתן לחזור לפעילות מלאה. אפשר להתקלח כיממה לאחר הניתוח(הגדלת חזה). יש להימנע ממאמץ פיזי למשך חודש. ניתן להרים ילדים קטנים "על המותן" שלושה ימים לאחר הניתוח. בניתוחי חזה לא נמצא כי יש יתרון למתן אנטיביוטיקה מעבר ל-24 השעות הניתוחיות (סבניתוחיות).