גינקומסטיהגינקומסטיה הנה הופעת חזה נשי אצל גברים שכיחות התופעה נאמדת בסדרי גודל של עד 5% מהאוכלוסייה בגיל ההתבגרות. בהמשך יורדת השכיחות שכן חלק .
במקרים בהם אינה נעלמת יש לברר אם מקור הבעיה הורמונלי, השמנת יתר או מסיבה אינה ידועה. רוב המקרים הינם על רקע לא ידוע
על כן לרוב טיפולים לא כירורגיים אינם מועילים.
כאשר פונה המטופל להתערבות כירורגית מברר המנתח האם מקור הבעיה הוא הורמונלי, השמנת יתר או אחר. בבדיקה חשוב לוודא ממה מורכב השומן העודף , האם מדובר בבלוטות חלב או ברקמה שומנית.

שיטה
באם מדובר בעודף רקמה שומנית, היא ניתנת להסרה בקלות באמצעות שאיבת שומן אשר מותירה נקבים קטנים וכמעט בלתי נראים. שיטה זו מתאפיינת בתוצאות טובות.
במידה ומדובר בהמצאות רקמה בלוטית, אין אפשרות לשאוב אותה ועל כן יש לבצע כריתה תת- עורית של העודף. שיטה זו מותירה צלקת סביב חלק מהעטרה ולטעמי, נותנת תוצאה פחות אחידה.

החלמה
המנותחים באמצעות שאיבת שומן בלבד יחלימו תוך ימים ספורים כאשר בתקופת ההחלמה ייאלצו ללבוש מחוך (גופייה מחומר אלסטי לקיבוע התוצאה הסופית והפחתת בצקות). אלו שינותחו באמצעות כריתה תת עורית, בנוסף למחוך, יישאו על גופם זוג נקזים (צינוריות דקות המחוברות לבקבוקון פלסטיק בקצה לאיסוף נוזלים) למשך מספר ימים.
תקופת ההחלמה אורכת כשבוע בדרך כלל וכרוחה בכאבים קלים יחסית.

סיבוכים
בניתוח זה הסיבוכים כוללים זיהום, דימום (שטפי דם תת עוריים), א-סימטרייה, שקעים וגליות בעור. לעיתים ישנו צורך בשאיבה מתקנת על רקע אי סדירות מקומית או א-סימטרייה